Spárování obkladů
Mezi obklady, které je nutné spárovat, patří především obklady cihlové. I některé betonové nebo kamenné obklady se však prodávají po jednotlivých dlaždicích, které je třeba vyspárovat. Spárování těchto obkladů není nijak složité, zvláště pokud budete postupovat podle našeho návodu a videa, které jsme pro vás připravili. Video je v polském jazyce, avšak postup spárování bude jistě pochopitelný pro jakéhokoliv diváka.
Jednotlivé kroky spárování
1. PŘÍPRAVA PODKLADU
Se spárováním počkejte až po úplném zaschnutí lepidla. V případě, že obkládáte celou fasádu, doporučujeme počkat minimálně 14 dní. Předtím než začněte, si tedy ověřte, že všechny obklady již dostatečně přilnuly, jsou suché, čisté a nejsou na nich žádné nečistoty. Následně můžete začít se spárováním. Okolní teplota by přitom neměla být nižší než 5 °C a vyšší než 25 °C. Čerstvé spáry byste také měli po celou dobu a po následujících 48 hodin chránit před deštěm a sluncem.
Vzhledem k různorodosti stavebních materiálů dostupných na trhu vám doporučujeme provést zkoušku za účelem vyloučení jakéhokoliv problému. Teprve potom přistupte k samotnému spárování celé plochy.
2. PŘÍPRAVA SPÁROVACÍ MALTY
2 kg suché směsi spárovací malty si připravte do kbelíku či jakékoliv čisté nádoby a přidejte k ní přibližně 3 deci vody. Tmel promíchejte, dokud nevznikne homogenní směs. Tu následně nechte odstát 3 minuty a poté znovu promíchejte. Mezitím si připravte sáček, který má otvor o průměru asi 8 mm, nebo spárovací lžíci, podle toho, jaký způsob spárování vám lépe vyhovuje. Použití spárovací lžíce můžete vidět v následujícím videu. Jakmile pak bude směs na spárování připravena, nanášejte ji pomocí sáčku nebo zednické špachtle přímo do spár. V nich se tmel usadí zhruba po 2 minutách, načež můžete jeho přebytky odstranit špachtlí a spáru začistit vlhkým štětcem. Tmel pak bude schnout asi 15 minut dle aktuálních teplotních podmínek. Pokuste se takto vyspárovat celou plochu najednou. Přebytky skladujte v chladném a suchém místě v původním neporušeném obalu.